zapisz się do newslettera
Otrzymaj rabat -10% na pierwszą wizytę i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ogólnej pielęgnacji stóp, fizjoterapii, laserowego leczenia grzybicy, czy artretycznej pielęgnacji stóp i kostek, wystarczy zadzwonić.
Niektóre są ledwo widoczne na skórze, inne pojawiają się w najróżniejszych kolorach, rozmiarach i kształtach. Najczęściej występują na dłoniach, stopach i twarzy. Zwykłe kurzajki są zaraźliwe. Wystarczy drobna rana, przez którą wirus dostanie się do organizmu i kurzajka pojawia się momentalnie.
Zwykłe brodawki są łagodnymi naroślami lub guzami, które są wywoływane przez wirusy HPV-1,2,4 lub 7. Wyróżnia się kilka typów, w tym brodawki płaskie, brodawki przejściowe, kłykciny kończyste, starcze i kurzajki na stopach. Brodawki zwykłe występują w postaci wypukłych twardych guzków o rozmiarach główki od szpilki aż do wielkości ziarna grochu. Z czasem mogą rogowacieć i przebarwiać się na kolor szary. Najczęściej występują na dłoniach i stopach. Ponieważ brodawki są wysoce zaraźliwe, zaleca się szybką terapię. Najczęściej u dzieci i młodzieży występują zwykłe kurzajki, a ryzyko zakażenia wynosi mniej więcej 40%. Dorosłe osoby znacznie rzadziej cierpią na tę dolegliwość. Brodawki starcze najczęściej pojawiają się po 50 roku życia. Nie są przenoszone przez wirusy, a są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Mogą pojawić się na całym ciele i zazwyczaj są łagodne.
Jeśli na skórze zostaną zauważone zmiany, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub specjalistą podologiem. Po dogłębnej diagnostyce specjalista wybierze skuteczną metodę leczenia. Z racji tego, że brodawki są zazwyczaj zaraźliwe, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jeśli się je pozostawi, to mogą się w szybkim tempie rozprzestrzeniać na kolejne obszary ciała. Na początkowy stan mogą pomóc środki z apteki. Są to preparaty zawierające kwas salicylowy lub mlekowy. Dzięki zawartości tych substancji zrogowaciała tkanka jest zmiękczana, a następnie można ją delikatnie usunąć. Takie preparaty nakłada się bezpośrednio na brodawkę, a skóra wokół musi być chroniona przy pomocy wazeliny lub pasty cynkowej. Podczas takiej terapii ważna jest cierpliwość, gdyż efekty mogą pojawić się dopiero po wielu zastosowaniach.
Większe kurzajki mogą być leczone ciekłym azotem. Aplikator przytrzymuje się na kurzajce przez około 15 do 30 sekund, aż tkanka zostanie schłodzona i stanie się martwa. Jednorazowa aplikacja najczęściej nie wystarcza, a zabieg powinien być powtórzony kilka razy w odstępach od 10 do 14 dni. Dostępne są specjalne preparaty w aptekach, które także zamrażają kurzajkę, jednak nie zawsze ta metoda przynosi rezultaty.
Czasami leczenie nie przynosi efektów i wówczas specjalista może zalecić koagulację. Podczas zabiegu wykorzystywane jest urządzenie, na końcu którego znajduje się cienki drut. Drut podgrzewa się i zostaje przyłożony do zmiany. Kurzajka jest usuwana w znieczuleniu miejscowym.
Do usuwania kurzajek i brodawek stosuje się również lasery. Jest to metoda, która musi być przeprowadzona przez doświadczonego dermatologa. Jeśli laser będzie użyty nieprawidłowo, to może doprowadzić do rozerwania tkanki i rozprzestrzenienia infekcji. Nierzadko konieczne jest wielokrotne leczenie. Jeśli dotknięte są bolesne miejsca lub występuje kilka brodawek obok siebie, lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe.
Jeśli kurzajka się pojawi, to oczywiście należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednią terapię. Można jednak uniknąć zakażenia. Szczególnie duże ryzyko infekcji występuje w miejscach publicznych, takich jak baseny, jacuzzi czy w saunie. Dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą chronić się, nosząc klapki i używając środków dezynfekujących. Zmniejszają one nie tylko ryzyko infekcji grzybiczej, ale także powstawanie kurzajek. Osoby wrażliwe mogą kupić roztwór dezynfekujący lub spray w aptece, aby profilaktycznie chronić dłonie, a latem także stopy. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kurzajek, należy unikać używania tego samego ręcznika lub ściereczek w domu. Należy pamiętać, że dzieci są bardziej narażone na ryzyko zakażenia, a więc należy o nie odpowiednio zadbać. Przy okazji nie wolno używać tych samych kosmetyków, a tym bardziej np. antyperspirantu w kulce.
Jeśli doświadczyłeś już powstania kurzajki na stopach lub dłoniach zapraszamy na bezpłatną konsultację do naszego gabinetu w Jankach pod Warszawą.
Profesjonalne zabiegi podologiczne od poniedziałku do piątku 𝐰 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟎:𝟎𝟎-𝟐𝟎:𝟎𝟎
W soboty przyjmujemy na indywidualne zapisy.
665 630 630 | Al. Krakowska 63, Janki
Otrzymaj rabat -10% na pierwszą wizytę i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.
WhatsApp us