Edit Content

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ogólnej pielęgnacji stóp, fizjoterapii, laserowego leczenia grzybicy, czy artretycznej pielęgnacji stóp i kostek, wystarczy zadzwonić.

Kontakt

Pedicure kosmetyczny i leczniczy - czym się od siebie różnią?

Pedicure większości z nas kojarzy się z typowo pielęgnacyjnym zabiegiem dla stóp – malowaniem paznokci i złuszczaniem martwego naskórka. Faktem jest, że pedicure ma doprowadzić do poprawy ogólnej kondycji naszych stóp i sprawić, by były one gładkie i zadbane. Niemniej jednak warto zauważyć, że pedicure może być także wykorzystywany celem diagnozy i profilaktyki niektórych schorzeń pojawiających się w obrębie stóp. Wobec tego, czym różni się pedicure kosmetyczny od leczniczego?

Co wyróżnia pedicure kosmetyczny?

Zgodnie z tym, co zostało powiedziane, można wyróżnić pedicure kosmetyczny i pedicure leczniczy. Choć oba zabiegi mają korzystnie wpłynąć na skórę stóp i paznokci, to jednak występują pomiędzy nimi wyraźne różnice. W pierwszej kolejności warto zauważyć, że pedicure kosmetyczny jest zabiegiem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla zdrowych stóp. Skorzystać z niego mogą głównie osoby, którym zależy na ich prawidłowej pielęgnacji i dobrym wyglądzie. W obrębie pedicure mogą być wykonywane różnorodne zabiegi jak np.:

 • regeneracyjne kąpiele stóp;
 • peelingi złuszczające;
 • usunięcie martwego naskórka,
 • nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu i ich malowanie.

Co więcej, pedicure kosmetyczny różni się także od leczniczego sposobem jego wykonywania, a także osobą, która go wykonuje. W przypadku pielęgnacji stóp możemy udać się do profesjonalnej kosmetyczki. Zwykle usunie ona martwy naskórek za pomocą frezarki, odpowiednio wypiłuje paznokcie, a także je pomaluje. Kosmetyczny pedicure kończy się nawilżeniem i masażem zdrowych stóp, a cała sesja może zająć od 30 do 60 minut.

 

pedicure-kosmetyczny-i-leczniczy

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania pedicure kosmetycznego?

Pedicure kosmetyczny ma poprawić wygląd i ogólną estetykę naszych stóp. Można się więc na niego zdecydować w momencie, kiedy:

 • zależy nam na odżywieniu skóry stóp;
 • chcemy w optymalny sposób zadbać i ukształtować płytkę paznokcia;
 • usunąć popękaną i szorstką skórę na stopach;
 • wykonać trwały i spektakularny pedicure na paznokciach.

Choć pedicure kosmetyczny jest zabiegiem bezpiecznym i relaksującym, to jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Możemy do nich zaliczyć, chociażby:

 • pojawienie się na skórze zmian zapalnych lub grzybiczych;
 • występowanie na stopach ran, obtarć naskórka oraz blizn;
 • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

W powyższych wypadkach niektóre zabiegi wchodzące w zakres pedicure kosmetycznego mogą okazać się zbyt ryzykowne i doprowadzić do skutków ubocznych.

Pedicure leczniczy - co warto o nim wiedzieć?

pedicure-leczniczy

Pedicure leczniczy to nic innego jak zabieg podologiczny przeznaczony dla stóp z różnymi schorzeniami. Faktem jest, że nie jest on tak popularny, jak jego kosmetyczny odpowiednik, a wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Zabieg podologiczny przeznaczony jest dla osób, które borykają się z różnymi schorzeniami zarówno w obrębie skóry stóp, jak i paznokci. Ten rodzaj pedicure pozwala na rozpoznanie zmian patologicznych, a także zastosowanie odpowiedniej terapii celem ich wyleczenia. Zabieg podologiczny przeprowadzany jest w przystosowanych do tego gabinetach, przez wykwalifikowanego specjalistę – podologa. To on przeprowadza początkowy wywiad z pacjentem, a następnie dokonuje oględzin stóp. Na tej podstawie stawiana jest diagnoza, a także wdrażana jest optymalna terapia. Zabiegi podologiczne, jakie mogą zostać wykonane w zakresie pedicure leczniczego to chociażby:

 • obcięcie paznokci;
 • dokładne oczyszczenie wałów paznokciowych;
 • niwelowanie zmian fizjologicznych jak np. zrogowacenia;
 • usunięcie zmian patologicznych jak np. modzele czy odciski,
 • zabieg na pękające piety,
 • zabiegi na wrastające paznokcie,
 • usuwanie kurzajek.

Zabieg podologiczny w niektórych przypadkach może nie skończyć się nawet na jednej wizycie. W momencie, kiedy naszym problemem są wrastające paznokcie, chronicznie pękające pięty, czy inne choroby stóp jak np. grzybica lub łuszczyca, terapia może przeciągnąć się w czasie. Ważny jest fakt, że z pedicure leczniczego powinny regularnie korzystać osoby chore na cukrzycę, by kontrolować kondycję swoich stóp.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu podologicznego?

Pedicure leczniczy ma przede wszystkim służyć rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń skóry stóp oraz paznokci. Wobec tego, warto zdecydować się na jego wykonanie w momencie, kiedy:

 • naszym problemem jest nadmiernie pękająca skóra pięt oraz rozpadliny;
 • na stopach pojawiły się odciski, modzele oraz inne nagniotki;
 • na paznokciach pojawiły się krwiaki i inne zmiany patologiczne;
 • mamy problem z wrastającą płytką paznokcia.

W powyższych wypadkach opieka podologa pomoże nam przywrócić zdrowie stóp i uwolni nas od przykrych dolegliwości. Teoretycznie, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu podologicznego. Coraz częściej decydują się na niego nawet osoby, których stopy są całkowicie zdrowe i pozbawione zmian, w ramach profilaktyki zdrowotnej. 

Pedicure kosmetyczny i leczniczy - o tym warto pamiętać!

Pedicure nie powinien kojarzyć się nam tylko i wyłącznie z malowaniem paznokci. Zabieg podologiczny w wielu wypadkach okazuje się niezbędny i pomoże nam uporać się z różnorodnymi schorzeniami skóry stóp oraz paznokci. Pedicure leczniczy przeprowadzany jest zgodnie z medycznymi standardami, a specjalista rozpoznaje dolegliwość oraz wdraża niezbędną terapię. W przypadku zaawansowanych problemów warto przygotować się na konieczność składania regularnych wizyt w gabinecie podologicznym. Z kolei pedicure kosmetyczny jest uważany za zabieg czysto pielęgnacyjny. Pomaga on w utrzymaniu estetycznego wyglądu stóp, jednak ich schorzenia są przeciwwskazaniem do jego wykonania, wtedy zalecamy wizytę w gabinecie podologa. 

Zapraszamy na profesjonalne zabiegi podologiczne od poniedziałku do piątku 𝐰 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟎:𝟎𝟎-𝟐𝟎:𝟎𝟎
W soboty przyjmujemy na indywidualne zapisy.

📞 665 630 630 | ▶ Al. Krakowska 63, Janki

podolog
podolog
klinika-zdrowej-stopy