Edit Content

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ogólnej pielęgnacji stóp, fizjoterapii, laserowego leczenia grzybicy, czy artretycznej pielęgnacji stóp i kostek, wystarczy zadzwonić.

Kontakt

PODOLOG - CO TO ZA SPECJALISTA I KIEDY WARTO SIĘ DO NIEGO UDAĆ?

Każda z nas chciałby móc pochwalić się zadbanymi stopami. O stopy należy dbać przez cały rok, jednak zbliżający się sezon letni motywuje pacjentów, aby szczególnie o stopy zadbać. Poza estetyką warto przyjrzeć się także zdrowiu stóp, dlatego też przy pielęgnacji stóp warto zwrócić uwagę na ich wygląd i to, czy nie pojawiły się na nich jakieś schorzenia. W przypadku problemu warto udać się do podologa, który uważnie mu się przyjrzy i zadba o to, aby wszystko wróciło do normy.

CZYM JEST PODOLOGIA?

Podologia jest nauką o stopach. Słowo to wywodzi się z greki, gdzie podos oznacza stopę, natomiast logos – naukę. W niektórych krajach podologia jest uważana za specjalizację lekarską i konieczne jest studiowanie na wydziale medycyny, aby móc wykonywać zawód podologa. W Polsce podologia nie zalicza się do specjalizacji medycznych. 

PODOLOG - CO TO ZA SPECJALISTA?

Podolog jest specjalistą, który zajmuje się wykonywaniem specjalistycznych zabiegów na stopach. Zawód ten często określa się jako okołomedyczny albo paramedyczny. Do obowiązków podologa należy diagnoza oraz leczenie chorób związanych ze stopami. Można tu wymienić różnego typu infekcje związane z grzybicą stóp i paznokci, odciski na stopach, czy wrośnięte paznokcie. Podolog nie musi być z zawodu lekarzem, jednak w przypadku tej specjalizacji konieczna jest odpowiednia wiedza z zakresu medycyny. Podolodzy w swojej pracy opierają się nie tylko na wiedzy medycznej, ale również związanej z kosmetologią. Niekiedy w przebiegu zabiegów u podologa następuje dodatkowa konsultacja z lekarzem, który ma inną specjalizację np. chirurg, ortopeda albo dermatolog.

PODOLOG-CO-TO-ZA-SPECJALISTA

JAKIMI PROBLEMAMI ZAJMUJE SIĘ PODOLOG?

Podolog jest specjalistą chorób stóp. Pomaga dbać o odpowiednią kondycję i wygląd stóp. Do jego zadań należy leczenie różnego typu problemów skórnych pojawiających się na stopach, a także tych występujących na paznokciach. W celu postawienia właściwej diagnozy wykonuje się badania diagnostyczne. Do podologa można udać się również w celach profilaktycznych, żeby zapobiec różnego typu schorzeniom.

W JAKIM ZAKRESIE POMAGA PODOLOG?

Podolog potrafi zdiagnozować i wyleczyć wiele schorzeń związanych ze stopami między innymi:

– kurzajki,
– wrastające paznokcie,
– pękające i suche pięty,
– odciski,
– modzele,
– nagniotki,
– pękające pięty.

Do podologa można się również udać, gdy pojawiają się infekcje bakteryjne stóp, albo gdy konieczna jest rekonstrukcja płytki paznokcia.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY CHORÓB STÓP?

Problemy związane ze stopami mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Wrodzonymi zazwyczaj zajmują się odpowiedni lekarze w tym ortopedzi. Można tutaj wymienić płaskostopie, przykurcze oraz zniekształcenia, czy stopę końsko-szpotawą. Z wadami wrodzonymi przychodzi się na świat. Natomiast wady nabyte są związane z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak osłabienie mięśni kończyn dolnych, nieodpowiednie obuwie, nieprawidłowa pielęgnacja, problemy z wagą, a także choroby współistniejące. 

WIZYTA U PODOLOGA - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Przed udaniem się do podologa warto odpowiednio przygotować stopy. Po pierwsze dobrze jest je odświeżyć zachowując przy tym podstawowe zasady higieny. Dzięki temu zarówno pacjent, jak i podolog będą czuli się komfortowo. Kolejną ważną rzeczą jest zmycie lakieru albo odżywki do paznokci w przypadku ich używania. Jest to konieczne w celu poprawnej oceny płytki paznokci. Jeżeli nie jest to pierwsza wizyta lub ma się wyniki badań od innych specjalistów związanych z występującym problemem warto również wziąć je ze sobą na wizytę u podologa.

WIZYTA U PODOLOGA - BADANIE PODMIOTOWE

Badanie w gabinecie podologa dzieli się na dwa etapy: przedmiotowy i podmiotowy. Badanie przedmiotowe to wywiad z pacjentem, natomiast badanie podmiotowe opiera się na obejrzeniu stóp przez specjalistę, sprawdzenie ruchomości stawów oraz ocenie stanu skóry. W wywiadzie zbierane są m.in. informacje o stylu życiu pacjenta oraz rodzaju obuwia, jakie nosi każdego dnia, występujących chorobach, przyjmowanych lekach, urazach, alergiach oraz dolegliwościach, z jakimi zgłasza się pacjent.

WIZYTA U PODOLOGA - BADANIE PRZEDMIOTOWE

Po zakończeniu wywiadu podolog zazwyczaj przystępuje do oceny stanu skóry pacjenta m.in. pod kątem występujących zmian. Kolejno sprawdza czucie w kończynach dolnych. Poza tym w gabinecie wykonywane jest badanie podoskopowe, które ocenia kontakt stopy z podłożem. Jest ono rozłożone na dwa etapy. W statycznym stopa oceniana jest w trakcie stania na podoskopie, w dynamicznym w trakcie wspinania się na palce oraz symulacji chodu. Badanie podoskopowe pozwala ocenić m.in. kształt stóp, jak i występowanie różnego typu schorzeń, w tym odcisków.

Podolog może również przeprowadzić komputerowe badanie stóp. Jest ono wykonywane w kilku wariantach. Można to zrobić z użyciem skanerów 2D albo 3D, a także pedobarografu. Takie badanie może być przydatne np. w przypadku konieczności dopasowania odpowiednich butów albo wkładek ortopedycznych. Dzięki pedobarografowi można zdiagnozować m.in. takie schorzenia jak rozejście się kości śródstopia, płaską stopę oraz stopę koślawą.

Niezależnie od tego, z jakimi problemami stopy boryka się pacjent podolog jest w stanie ustalić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie, dlatego warto się do niego udać nawet w przypadku niewielkiej zmiany.

Zapraszamy na profesjonalne zabiegi podologiczne od poniedziałku do piątku 𝐰 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟎:𝟎𝟎-𝟐𝟎:𝟎𝟎
W soboty przyjmujemy na indywidualne zapisy.

📞 665 630 630 | ▶ Al. Krakowska 63, Janki

podolog
podolog
klinika-zdrowej-stopy