zapisz się do newslettera
Otrzymaj rabat -10% na pierwszą wizytę i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz ogólnej pielęgnacji stóp, fizjoterapii, laserowego leczenia grzybicy, czy artretycznej pielęgnacji stóp i kostek, wystarczy zadzwonić.
Wrastające paznokcie to popularny problem, który dotyczy wielu z nas. Związany z nim dyskomfort potrafi być uciążliwy przy wypełnianiu obowiązków codziennego życia. Nieleczone wrastające paznokcie mogą prowadzić do nasilenia nieprzyjemnych objawów oraz pojawienia się powikłań. Skąd biorą się wrastające paznokcie? Jak uporać się z tym problemem? Czy warto udać się do podologa? Niniejszy artykuł rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.
Zacznijmy od podstaw. Czym jest wrastający paznokieć? To dolegliwość, która polega na tym, że płytka rosnącego paznokcia wbija się w otaczające ją tkanki miękkie, co powoduje stan zapalny charakteryzujący się przede wszystkim bólem. Organizm reaguje na wbijający się w tkankę paznokieć jak na ciało obce, atakując go. Oprócz stanu zapalnego i widocznego zaczerwienienia często obecny jest również obrzęk, a w bardziej zaawansowanych przypadkach dochodzi do infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej. Schorzenie to najczęściej dotyczy dużego palca u stopy. Dla niektórych wrastające paznokcie to wstydliwy kłopot, mimo że dotyczy on aż do 20% populacji. Częściej występuje on u mężczyzn, choć kobiety również mogą się z nim zmagać. Teraz gdy już jest jasne, czym jest wrastający paznokieć, przejdźmy do głównych przyczyn tego problemu. Są to:
Kto by pomyślał, że przechodzenie sezonu w odrobinę za małych butach może stać się przyczyną tego schorzenia? To tylko udowadnia, jak ważne jest odpowiednie dopasowywanie obuwia do naszej stopy. Warto wiedzieć, że wrastające paznokcie są niebezpieczne u cukrzyków, dlatego że cukrzycy mogą mieć problem z gojeniem ran – nawet tych drobnych. Długo nieleczone wrastające paznokcie u wszystkich mogą prowadzić do tzw. przerostu ziarniny (nazywanej „dzikim mięsem”), czyli nowej tkanki zbudowanej z naczyń krwionośnych.
Jak temu zapobiec i jak leczyć wrastający paznokieć?
Istnieje sporo sposobów na uporanie się z wrastającym paznokciem, w tym domowych. Jednym z nich jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, powtarzane systematycznie kilka razy dziennie, które prowadzi do zmiękczenia płytki problematycznego paznokcia. Niektórzy też polecają wodę z solą jako alternatywę dla mydła. Można również zakupić w aptece specjalistyczny płyn na wrastające paznokcie, który także zmiękcza płytkę, zmniejszając dotkliwość objawów. Kolejnym z metod leczenia wrastających paznokci jest noszenie klamry ortonyksyjnej, którą można założyć samodzielnie, sugeruje się jednak, aby za pierwszym razem poinstruował nas doświadczony podolog, szczególnie że wówczas będzie w stanie dobrać klamrę do naszych indywidualnych potrzeb. Klamry dzielą się na plastikowe, metalowe, silikonowe oraz tytanowe i zmieniają one kierunek, w jakim rośnie paznokieć, przywracając go na właściwy tor. Klamry są popularne, bezinwazyjne i przynoszą natychmiastową ulgę, warto więc rozważyć takie rozwiązanie. Czasem konieczne jest zastosowanie przepisanej przez lekarza maści z antybiotykiem, szczególnie jeśli widoczne są pierwsze oznaki infekcji – takie, jak pojawienie się ropy.
Podolog to specjalista, który zajmuje się chorobami stóp i wrastające paznokcie są obecne w wachlarzu jego kompetencji. Co jeszcze się w nim znajduje? Podolog pomoże przy takich dolegliwościach jak grzybica, stopa cukrzycowa, odciski, kurzajki czy popękane pięty. Jakie usługi podologiczne pozwalają wyleczyć problem wrastającego paznokcia? Podolog może zalecić zabieg zwany tamponadą, w którym ostrożnie podważa płytkę paznokcia i umieszcza pod nią niewielki opatrunek nasączony substancją przeciwzapalną. Gdy paznokieć zacznie prawidłowo odrastać, usuwa się tamponadę.
Co, jeśli nieinwazyjne sposoby leczenia nie przynoszą oczekiwanego skutku? Tutaj najczęściej stosuje się zabieg zwany plastyką wałów paznokciowych, przeprowadzany z użyciem znieczulenia miejscowego. Polega on na wycięciu skóry razem ze zmienioną zapalnie tkanką. Po zabiegu zakłada się szwy. Rekonwalescencja z reguły przebiega szybko i bezproblemowo. Pacjent może również zdecydować się na zabieg z użyciem elektrokoagulacji zamiast skalpela: w odpowiednie miejsce przykleja się elektrodę, przez którą przepływa prąd, a wytworzona przez niego wysoka temperatura pozwala na ścięcie białka nieprawidłowej tkanki. Czasem – choć już coraz rzadziej ze względu na swoją niską skuteczność – używana jest metoda Quenu, która polega na klinowym usunięciu płytki oraz fałdu paznokcia razem z częściowym usunięciem macierzy. Najbardziej inwazyjną z metod, którą stosuje się tylko w ostateczności jest resekcja – usunięcie całej płytki paznokcia. Tutaj czas rekonwalescencji jest długi i zazwyczaj bolesny. Najnowocześniejszym rozwiązaniem zaś jest laseroterapia, w której – jak sama nazwa mówi – w celu usunięcia fragmentu płytki paznokcia wraz ze zmienioną tkanką wykorzystuje się laser CO2. Zabiegi wymagające ingerencji chirurgicznej są najczęściej wykonywane przez dermatologów-podologów i chirurgów.
Trzeba pamiętać, że mimo iż czasem wrastający paznokieć nie daje silnych objawów i boli tylko przy dotyku, problem ten sam nie zniknie. Wizyta u podologa jest tutaj koniecznością, szczególnie że usługi podologiczne potrafią przynieść ogromną ulgę razem z całkowitym wyleczeniem paznokcia. Jest to dyskretny i profesjonalny specjalista, którego wcale nie trzeba się obawiać ani wstydzić! Stopy to ważna część naszego ciała, warto więc o nie zadbać i poświęcić im odpowiednią uwagę.
Zapraszamy na profesjonalne zabiegi podologiczne od poniedziałku do piątku 𝐰 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟎:𝟎𝟎-𝟐𝟎:𝟎𝟎
W soboty przyjmujemy na indywidualne zapisy.
665 630 630 | Al. Krakowska 63, Janki
Otrzymaj rabat -10% na pierwszą wizytę i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami.
WhatsApp us